לצאת מכאן

ארלין, אישה צעירה שבילדותה חוותה ניכור והתעללות, משתחררת מהכלא נחושה להתחיל בחיים חדשים.  היא חוזרת לעיר הולדתה ופוגשת דמויות מעברה המטלטלות אותה בין ייאוש לתקווה: בני, הסוהר המאוהב בה בסתר נחוש לאחוז בה ולהשאירה בחיקו. קרל, החבר שלה מימי התיכון ולפשע שב ומנסה למשוך אותה אליו בחזרה. אימא שלה הנוקשת בדלתה בוקר אחד, עמוסה במצרכים בניסיון לעזור לה, אך ממשיכה להטיח בה את כישלונות העבר.  כך המציאות מכה בארלין, מאיימת להטביעה אותה...  רק רובי, השכנה מלמעלה המכירה מקרוב את תהליך השיקום מדרבנת ומחזקת אותה שלא לוותר.

המחזאית זוכת פרס פוליצר, מעניקה לנו הצצה לעולם אפל, לפני עידן הפוליקלי-קורקט, ומעמידה למבחן את ערכי-המוסר שהממסד שקבע אותם לאו-דווקא פועל לפיהם.

המחזה נכתב בעקבות עבודתה של המחזאית כיועצת במוסד לילדים בעלי קשיי-חינוך ומבוסס ברובו על מפגשים עם ילדה בת 13, שהייתה אחת הילדות האלימות ביותר שם והתבגרה להיות רוצחת המרצה מאסר עולם באחד מבתי הכלא השמורים ביותר בארה"ב. באחד הראיונות, סיפרה עליה: 
"היא הפחידה ומשכה אותי בו בזמן. תמיד היתה בין ניסיונות בריחה ומלאה ביצר הרס עצמי. לא היו עוברות עשר דקות מרגע שהיא נכנסה לחדר כלשהו עד שמישהו או משהו היו נפגעים. והיום היא בבית סוהר על רצח. שאלתי את עצמי, מה יכול לקרות לאדם כזה בבית כלא חמור? בעקבות תחקירים התאמתה התחושה החזקה שלי שאנשים כמוה נשברים שם לחלוטים. יום אחד שמעתי אותה פתאום צועקת "רק תנו לי לצאת... אני אלך לישון... לא תרגישו שאני קיימת" והרי הצעקות האלה בכל מקום: אנשים "רגילים" שלא יכולים יותר בעבודה, בנישואין, בתבניות החיים שלהם, ודווקא דרך סיפורה אנו מבינים את הכוח העצום הדרוש כדי להמשיך לחיות חיים רגילים".

ההצגה הועלתה בישראל לראשונה בתיאטרון העירוני באר שבע ב-1982 בין המשתתפים:
אורלי זילברשץ, יוסי יבלונקה, אילן כרמי, ציפורה פלד, חנה ריבר, מוטי כץ. הועלתה בבית צבי ב-1983 בהשתתפות: עידית טפרסון, יעקב כהן, אודיה קורן, איילת שזר, רוני בליץ, והועלתה שוב ב-1995 בהשתתפות: נטלי נאמן, ניר לוי ושוב ב-2008 עם תלמידי מחזור מ"ו.

* לירון אל-ידי  בתפקיד אמא בתאריכים  13,15,24/9
  בתפקיד רובי, שכנה בתאריכים  11,12/9
  יעל אשר בתפקיד מנהלת בית הספר בתאריכים  11,13,15,24/9
  נעה גודל בתפקיד מנהלת בית הספר בתאריך  12/9

 

תודה לנעה גודל על הקלטת שיר הנושא בעברית "נהר דמעותייך"
תרגום דניאל אפרת, עיבוד מוסיקלי אמיר לקנר, הוקלט באולפני "המקלט"

יוצרי ההצגה
מאת מרשה  נורמן
נוסח עברי אילן שטורם
בימוי אילן שטורם
תפאורה ערן עצמון
תלבושות דלית ענבר
תאורה יעקב  סליב
הדרכת טקסט דפנה מרסר–הדרי
ע. במאי אוריה רון
בהשתתפות
הממסד נעה גורן
ארלי נטע לי סוקר
הסוהר רודריגו גונזלס
ארלין הילה ספורטס
בני - קצין בית סוהר ליאור  זוהר (זרחין)
אמא אסתי זקהיים
קרל - סרסור יניב הלפגוט
רובי - שכנה הילה סורג'ון
פסיכיאטר דניאל סליצר
מנהלת בית הספר לירון אלידי
רוני - נער במוסד לעבריינים יובל טננבאום
מועדי הצגה
מ 9/10/09 באולם בית צבי
טלפון הקופה: 
עבור לתוכן העמוד