המים זוכרים

מאת: שילה סטפנסון
תרגום: סביון ליברכט

מרי: אז. אז היא מרגישה יותר טוב קריסי?

(מייק: לא. למה? למה את מתכוונת?)

ראיתי תמונה של שניכם. במגזין של בית החולים. באיזה שעשועון פרסים... מין שעשועון, והיא שם בגודל טבעי, בריאה כמו סוס. וחשבתי לעצמי, איפה האינפוזיה? מה קרה לקטטר שלה? בטח לא התאים לה לצבע של השמלה, הא?

(מייק: מרי..)

מצטערת, אני לא שולטת בזה, אשתך מוציאה אצלי את כל הרעל, כי ממך אני תמיד הבנתי שהיא כבר חצי גוססת, מחוברת כבר למכשיר הנשמה...

(מייק: אל תגזימי)

אני מגזימה? אתה אמרת שהיא בקושי הולכת. אז או ש, תסלח לי, או שהצילום זה מונטאז' או שהיא באמת דופקת שם את הטוויסט של החיים שלה.

(מייק: היא הרגישה קצת יותר טוב.)

אלוהים, מה קורה לי? זה קתי, היא גורמת לי לרצות לרצוח אנשים, והכי אני רוצה עכשיו לרצוח את אשתך, וזה לא רציונאלי, אני יודעת, ואני מתנצלת.

(מייק: את בשוק)

אני לא בשוק. מה שכן, אנשים לא מזנקים מערש הדווי שלהם כדי להצטלם, ובריקוד, לאיזה שעשועון נושא פרסים.

אני מרגישה מושפלת! אני סידרתי לי את זה בראש רציונאלית ופילוסופית שבסדר, שאני חיה בעולם אחר שיש בו חוקים אחרים, שבו לא נעביר ביחד את החגים, לא נצא לחופשות ביחד, ואם במקרה תמות, אני אהיה האחרונה לדעת. וקבלתי את זה, איך לא? אשתך הרי לא מסוגלת אפילו לחצות לבד את הכביש...

רק שפתאום אני מגלה את הגוססת קורעת בטוויסט את רחבת הריקודים.

אז נכון, אני הרי לא אמורה להרגיש דברים כמו השפלה או כעס או קינאה, כי הם לא רציונאלים, אני יודעת, רק שלפעמים אני מרגישה, לפעמים זה בדיוק מה שאני מרגישה, אוקי?

 

הבנת המחזה:

תמא - השפעת העבר על המציאות שאנו יוצרים לעצמנו מהזיכרון, הזיכרון שיוצר מציאות מהעבר להווה.

פצע מדמם - פטריק הילד שמרי מסרה למשפחה קתולית, הריון לא רצוי בגיל 14, וההסתרה של הדבר.

מוטיבציה ריגשית - מרי מונעת מהרצון למצוא את הילד שאיבדה, היא ממשיכה לקוות שהוא יחפש אותה והיא תמצא אותו יום אחד, היא רואה במטופל שלה את פטריק ונאחזת באמונה שהוא יקום לחיים כמו שפטריק יחזור לחייה, בנוסף, היא רוצה להכנס להריון ולהביא עוד ילד, לעשות תיקון, אפילו מכניסה את הגוף שלה למצב שהיא חושבת שהיא בהריון. בעלה מייק לא רוצה והוא עקר.

ארוע מחולל - שוי האמא נפטרת. (יותר מאוחר שהיא מגלה שפטריק מת)

רצונות בסצינה - הרצון של מרי שמייק יגיד לה שהוא עוזב את אישתו ורוצה לעשות איתה ילד.

עבור לתוכן העמוד